WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Republiki Dominikańskiej nie wymaga się wizy wjazdowej. Muszą oni natomiast okazać bilet powrotny oraz wystarczającą ilość środków finansowych na utrzymanie przez deklarowany okres pobytu. Kwota wymagana na każdy dzień pobytu nie jest określona. Przy wjeździe na Dominikanę należy wykupić na granicy kartę turystyczną (10 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu. Z kartą turystyczną można przebywać na terenie Dominikany do 90 dni. Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekunowie powinni mieć pozwolenie na podróżowanie ze swoimi pod­opiecznymi zalegalizowane w konsulacie Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają. Bez zalegalizowanego dokumentu dzieci nie mogą przekroczyć granicy. Termin ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić minimum 6 miesięcy. Paszport musi być w dobrym stanie. Przed przekroczeniem granicy państwa (lub też po przybyciu na lotnisko/do portu) należy wypełnić formularz pobytowy i okazać go służbom imigracyjnym przy wjeździe i wyjeździe z kraju.Ważne czasami przy wyjeździe trzeba zapłacić departure tax w zależności od długości pobytu (za wakacje - 20 USD).
 
PRZEPISY CELNE.
Kontrola celna bagażu osobistego i innych rzeczy osobistych odbywa się z reguły bardzo sprawnie. Można przywieźć 2 litry alkoholu, 200 papierosów i prezenty o łącznej wartości nie przekraczającej 1000 USD. W zależności od kraju, w którym podróż się zaczęła oraz wyczucia celnika, można przekroczyć granicę praktycznie bez kontroli, ale może się zdarzyć, że zostanie się poproszonym o przekazanie bagażu do szczegółowej kontroli, co jest zgodnie z prawem Republiki Dominikańskiej. Niezależnie od tego, czy jest to podróż służbowa, wakacje czy podróż ze względu na zdrowie, wszystko na pewno zakończy się dobrze, ale członkowie grupy przemycającej broń, ładunki wybuchowe, narkotyki lub inne nielegalne substancje, mają duże szanse na spotkanie oko w oko z agentem INTERPOLU. Handlowanie, posiadanie i używanie narkotyków na terenie Republiki Dominikańskiej jest karalne. Akt 50-88 ustawy antynarkotykowej Republiki Dominikańskiej stanowi: W Republice Dominikańskiej sprzedaż, posiadanie oraz konsumpcja narkotyków są karalne. „Na potrzeby niniejszej ustawy, następujące substancje zostają zaliczane do narkotyków:
a) opium w każdej postaci i wszelkie jego pochodne (alkaloidy, sole, związki, preparaty lub syntetyczne odpowiedniki);
b) heroina;
c) koka (Erthoxilon Coca);
d) kokaina, jej pochodne lub syntetyczne odpowiedniki lub jakikolwiek związek zawierający kokainę jako bazę;
e) wszystkie rośliny z rodziny konopiowatych, i te produkty i ich odpowiedniki, które mogą posiadać narkotyczne lub stymulujące własności, takie jak cannabis indica (konopie indyjskie), cannabis sativa (konopie siewne), marihuana oraz inne zioła i rośliny o podobnych właściwościach.”
Osoby, które złamią przepisy powyższego Aktu mogą podlegać następującym karom:
1. Posiadanie substancji na użytek własny: Grzywna w wysokości od 10 000 RD$ do 50 000RD$ lub kara więzienia od 3 do 10 lat, lub kara łączna. (10RD$ to około 1PLN)
2. Kategoria obejmująca handel narkotykami. Każda osoba winna tego rodzaju przestępstwa podlega grzywnie nie mniejszej niż 1 000 000 RD$ oraz karze więzienia od 5 do 20 lat.
3. Jeśli skonfiskowany narkotyk należy do kategorii „przemycanej substancji”, minimalna kara obejmuje grzywnę w wysokości 250 tyś. USD oraz karę więzienia od 5 do 30 lat.
Wwóz broni, amunicji i innych niebezpiecznych przedmiotów jest zabroniony, a przywożące je osoby podlegają karze więzienia. Zabrania się także wwożenia materiałów o treściach pornograficznych. Nie można opuścić Dominikany z sumą większą niż 10 000 USD.


 
UBEZPIECZENIE.
Nie ma stosownych przepisów. Uznaje się bez zastrzeżeń ubezpieczenia firm amerykańskich.

MELDUNEK.
 Turyści mają obowiązek zameldowania się w miejscu pobytu (hotel, pensjonat). Wypełnia się stosowny formularz.

SZCZEPIENIA, OPIEKA MEDYCZNA.
Nie są wymagane ani zalecane szczepienia. Bezpłatną opiekę medyczną można uzyskać w szpitalach publicznych. Występują tu zagrożenia epidemiologicznosanitarne. Turystom z Europy zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Turyści planujący dłuższy pobyt na Dominikanie powinni zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu. Występują też zagrożenia malarią i chorobami pasożytniczymi (filarioza, leiszmanioza, schistomoza) oraz wścieklizną. Zaleca się picie wody wyłącznie butelkowanej i stosowanie środków odstraszających komary. Dostęp do publicznej służby zdrowia jest ograniczony. Lekarze oraz szpitale często żądają opłaty przed udzieleniem porady lub pomocy. Lekarstwa są bardzo drogie, dlatego lepiej wziąć własne lekarstwa i środki pierwszej pomocy. Lekarstwa muszą być jednak przepisane przez lekarza.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW.
Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, ale po 3 miesiącach pobytu powinno się uzyskać Dominikańskie prawo jazdy.
 
BEZPIECZEŃSTWO.
Nie występuje większe zagrożenie przestępczością. Nie odnotowano zagrożenia terroryzmem. Poziom przestępczości pospolitej jest dużo niższy niż w Europie i innych krajach Ameryki Łacińskiej. Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony. Przebywając poza strefami turystycznymi, nie należy nosić biżuterii i większej ilości gotówki. Noclegi najlepiej zamawiać w hotelach położonych w centrach turystycznych. Turyści zwiedzający wyspę mogą korzystać z hoteli w mniejszych miejscowościach, lecz nie powinni zabierać ze sobą rzeczy wartościowych (np. biżuterii).

ŚWIĘTA. Dni wolne od pracy to:
1 stycznia,
6 stycznia – Święto Trzech Króli,
21 stycznia – Święto Marii Dziewicy, patronki Dominikany,
26 stycznia – Dzień ku czci Juana Pablo Duarte, jednego z twórców państwa,
27 lutego – Dzień Niepodległości,
Wielki Piątek i Święta Wielkanocne (wszystkie sklepy i urzędy są zamknięte),
14 kwietnia – Dzień Panamerykański,
1 maja – Święto Pracy,
10–12 lipca – Festival de Sosua,
16 lipca – Dzień Fundacji Trinitaria,
24 lipca – Festival Merengue w Santo Domin­go,
16 sierpnia – Święto Odnowy,
24 sierpnia – Dzień Świętej Mercedes,
12 października – Święto Odkrycia Ameryki,
21–25 października – Festival Merengue w Puerto Plata,
24 października – Dzień ONZ,
25 grudnia – Boże Narodzenie.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Banki są otwarte od 8.30 do 15.00 lub 17.00, w soboty i niedziele są zamknięte. Akceptowane są karty kredytowe: VISA, Masters, American Express i Diners Club. Bankomaty są dostępne właściwie w każdym miejscu, bezpieczne są tylko te w strefie turystycznej.
• Można legalnie wymienić dolary lub euro w bankach, kanto­rach, hotelach. Wymiana pieniędzy na ulicy nie jest bezpiecz­na. Najlepiej płacić gotówką w dolarach amerykańskich. Pieniądze i karty kredytowe, a także paszporty i inne dokumenty osobiste najbezpieczniejsze są w skrytkach hotelowych (do­puszczalne jest posługiwanie się fotokopią paszportu). Nie należy wychodzić z hotelu z większą gotówką.
• Rząd pobiera następujące podatki: 5 proc. od rachunków za pokoje hotelowe, 12 proc. od artykułów żywnościowych i napojów.
• W większości stref turystycznych ceny są podobne, z wyjątkiem najdroższych hoteli, gdzie ceny są dużo wyższe. Zwy­czajem jest dopisywanie w restauracji 10 proc. sumy rachun­ku za obsługę. Przyjęte jest, że podczas zakupów (szczególnie na ulicy i w sklepach z pamiątkami) należy się targować.
• Różnica czasu wynosi 5 godzin w okresie letnim i 4  godziny w okresie zimowym w stosunku do czasu Greenwich.
• Energia elektryczna: 110 Volt/60 Hz.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Dominikany podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bogocie (Columbia).  


Konsulat RP w Santo Domingo
Konsul Honorowy Gustavo Eduardo Vega Vega (jęz.: hiszpański, angielski, francuski)
Avenida Sarasota # 20, Torre Empresarial AIRD
Apartamento 4 noroeste, Ensanche, La Julia
Santo Domingo, DN. Dominicana
tel.: (00-18-09) 472-20-72
fax: (00-18-09) 472-22-08
e-mail: g.vega@codetel.net.do
żródło:www.msz.gov.pl
 


Konsulat RP w Puerto Plata
Konsul Honorowy Marek Piwowarski (jęz.: polski, hiszpański, angielski, francuski)
Costambar, Guayacanes 15
Puerto Plata, Republica Dominicana
SMS: +48 602 354 222 (Polski numer)
fax: 0011 809 970 73 03
e-mail: konsul@dominikana.konsulat.gov.pl
www.dominikana.konsulat.gov.pl
 


Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Dominikańskiej
Dessauer Strasse 28-29
D-10963 Berlin

www.dominicana.com.pl.   wszelkie prawa zastrzeżone. © 2007 - 2009