Klimat

 

Na Dominikanie panuje klimat tropikalny z dwiema porami roku: latem i zimą. Średnia roczna temperatura na wybrzeżu waha się od 25-30°C. Chłodniej bywa w paśmie górskim Kordyliera Centralna (Jarabacoa i Constanza), gdzie odnotowuje się temperatury ujemne. Więcej opadów jest na północy (Puerto Plata i Samana), mniej na południu (Santo Domingo), najmniej na wschodzie (Punta Cana i La Romana).

Średnia temperatura dzienna

oC

Sty

Lut

Mar

Kwi

Maj

Cze

Lip

Sie

Wrz

Paź

Lis

Gru

Maks.

26

28

27

28

28

29

29

29

29

28

28

26

Min.

18

18

19

19

20

22

22

23

22

22

20

18

Grudzień - kwiecień:
Są to najchłodnejsze miesiące w roku. W chłodne lutowe poranki temperatura może spaść do 18°C. W ciągu dnia do 28°C. W tym okresie na wschodnim wybrzeżu (rejon Punta Cana) wieczory są dość wietrzne.

Marzec - kwiecień:
W całym kraju wietrznie. Najlepszy okres na puszczanie latawców, które są sprzedawane na straganach w czasie Świąt Wielkiejnocy.

Maj - czerwiec:
Kiedyś najbardziej deszczowa pora roku, ale zjawiska klimatyczne El Niño i La Niña zmieniły nieco prognozy pogody, które teraz najczęściej brzmią "częściowe zachmurzenie z możliwością przelotnych opadów", przy czym częściej pada po południu niż rano.

Sierpień - wrzesień:
Na Karaibach jest to szczyt sezonu huraganów, który trwa od 1 czerwca do 30 listopada. Są to także najgorętsze miesiące roku z temperaturami do 32-34°C.

Październik - listopad:
Podobnie jak maj i czerwiec kiedyś były to najbardziej deszczowe miesiące w roku. Obecnie prognozy pogody brzmią zwykle "nasłonecznienie umiarkowane z możliwością przelotnych opadów", a silne deszcze zdarzają się niezwykle rzadko.

Opady na Dominikanie:
Burze na Karaibach nie przypominają burz typowych dla półkuli północnej. Trwają one zwykle krócej niż 5 minut, a potem znowu wychodzi słońce.

 

www.dominicana.com.pl.   wszelkie prawa zastrzeżone. © 2007 - 2009